Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Шукаємо у нас
Сайт "Чомучка"
 
Лічильник
Користувачі : 619
Зміст : 266
Посилання : 78
Переглянути хіти змісту : 3655147
На даний момент 30 гостей на сайті
Головна Віртуальна школа ВІдомі музиканти:Микола Глінка

ВІдомі музиканти:Микола Глінка

ВІдомі музиканти:Микола Глінка

Михайло Іванович Глінка народився 20 травня 1804, вранці на світанку, в селі Новоспаському, що належав його батькові, капітанові у відставці, Івану Миколайовичу Глінці. Це маєток знаходився в 20-ти верст від міста Єльні Смоленської губернії.

За розповіддю матері, після першого крику новонародженого під самим вікном її спальні, в густому лісі, пролунав дзвінкий голос солов'я. Згодом, коли його батько був не задоволений тим, що Михайло залишив службу і займався музикою, часто казав: "Не дарма соловей заспівав у вікна при його народженні, от і вийшов скоморох". Незабаром після народження його мати, Євгенія Андріївна, уроджена Глінка, передала виховання сина Текле Олександрівні, матері батька. З нею він провів близько трьох-чотирьох років, відясь з батьками дуже рідко. Початкову освіту здобув удома. Слухаючи спів кріпосних селян і дзвони дзвонів місцевої церкви, рано виявив тягу до музики. Захоплювався грою оркестру кріпосних музикантів в маєтку дяді, Афанасія Андрійовича Глінки. Музичні заняття гра на скрипці і фортепіано почалися досить пізно (1815-16) і носили аматорський характер.

Музичні здібності в цей час висловлювалися "пристрастю" до церковного дзвону. Юний Глінка жадібно вслухався в ці різкі звуки і вмів на 2-х мідних тазах спритно наслідувати дзвонаря. Глінка народився, провів перші роки і отримав першу свою освіту не в столиці, а в селі, таким чином натура його прийняла в себе всі ті елементи музичної народності, які, не існуючи в наших містах, зберігалися лише в серце Росії ...

Одного разу, після навали на Смоленськ Наполеона, грали квартет Крузеля з кларнетом, і хлопчик Міша цілий день залишався в шаленому стані. На питання вчителя малювання про причину його неуважність Глінка відповів: "Що я можу зробити! Музика - душа моя! ". У цей час у будинку з'явилася гувернантка, Варвара Федорівна клямер. З нею Глінка займався географією, російською, французькою та німецькою мовами, а також грою на фортепіано.

Початок самостійного життя

На початку 1817 року батьки вирішили відправити його у Шляхетний пансіон. Цей пансіон, відкритий 1-го вересня 1817 при Головному педагогічному інституті, був привілейованим навчальним закладом для дітей дворян. Закінчивши його, молода людина могла продовжувати свої заняття з тієї чи іншої спеціальності або йти на державну службу. У рік відкриття Благородного пансіону туди вступив Лев Пушкін - молодший брат поета. він був на рік молодший Глінки, і вони, познайомившись, подружилися. Тоді ж Глінка познайомився і з самим поетом, який "ходив до нас в пансіон до брата свого". Гувернер Глінки викладав в пансіоні російську словесність. Паралельно з навчанням Глінка брав уроки гри на фортепіано у Омана, Цейнера і Ш. Майра досить відомого музиканта.

На початку літа 1822 Глінка був випущений з Благородного пансіону, опинившись другим учнем У день випуску з успіхом зіграв публічно фортепіанний концерт Гуммель. Потім Глінка вступив на службу до відомства шляхів сполучення. Але так як вона відривала його від занять музикою, він незабаром вийшов у відставку. Його навчаючись в пансіоні він вже був чудовим музикантом, він чудово грав на фортепіано, а його імпровізації були чарівні. На початку березня 1823 Глінка відправився на Кавказ, щоб покористуватися там мінеральними водами, але це лікування не поправило його здоров'я. На початку вересня він повернувся в село Новоспаське і з новим завзяттям взявся за музику. Він займався музикою дуже багато і пробув у селі від вересня 1823 до квітня 1824; в квітні він виїхав до Петербурга. Протягом літа 1824 він переїхав до будинку Фаліева, в Коломиї, коло того ж часу він познайомився з Італійським співаком Белоллі і почав у нього вчитися італійському співу.

Перша невдала спроба в творі з текстом відноситься до 1825. Пізніше він написав елегію "Не спокушай мене без потреби" і романс "Бідний співак" на слова Жуковського. Музика все більше захоплювала думи і час Глінки. Коло друзів і шанувальників його таланту розширювався. Його знали як прекрасного виконавця й автора, як у Петербурзі, так і Москві. Заохочений друзями, Глінка складав все більше і більше. І цього ранніх творів багато хто став класикою. Серед них романси: "Не спокушай мене без потреби", "Бідний співак", "Пам'ять серця", "Скажи, навіщо", "Не пой, красавица, при мне", "Ах, ти, серденько, красна дівиця", " Що красуня молода ". На початку літа 1829 вийшов у світ "Ліричний альбом", виданий Глінки та Н. Павлищева. У цьому альбомі вперше були надруковані романси та складені їм танці котильйон і мазурка.

Перше закордонну подорож (1830-1834)

Навесні 1830 Глінка відправився в тривалу закордонну подорож, метою якого було як лікування (на водах Німеччини та в теплому кліматі Італії), так і знайомство з західноєвропейським мистецтвом. Провівши кілька місяців в Ахені і Франкфурті, він прибув в Мілан, де займався композицією і вокалом, відвідував театри, здійснював поїздки в інші італійські міста. Також передбачалося, що теплий клімат Італії поліпшить його засмучене здоров'я. Проживши в Італії близько 4-х років, Глінка поїхав у Німеччину. Там він познайомився з талановитим німецьким теоретиком Зігфрідом Деном і протягом місяців брав у нього уроки. За словами самого Глінки, Ден привів в систему його музично-теоретичні знання та навички. За кордоном Глінка написав кілька яскравих романсів: "Венеціанська ніч", "Переможець", "Патетичне тріо" для фортепіано кларнета, фагота. Тоді ж у нього зародилася думка про створення національної російської опери.

У 1835 Глінка одружився з М. П. Іванової. Цей шлюб виявився вкрай невдалим і затьмарив життя композитора на багато років.

Повернувшись в Росію, Глінка з захопленням став писати оперу про патріотичний подвиг Івана Сусаніна. Цей сюжет йому підказав написати лібрето. Глінці довелося звернутися до послуг барона Розена. Це лібрето прославляло самодержавство, тому, всупереч бажанню композитора оперу назвали "Життя за царя".

Прем'єра твори, названого на настійну вимогу дирекції театрів "Життя за царя", 27 січня I836 стала днем народження російської героїко-патріотичної опери. Вистава пройшла з великим успіхом, на ньому була присутня царська сім'я, а в залі серед багатьох друзів Глінки був і Пушкін. Невдовзі після прем'єри Глінка був призначений керівником придворної співочої капели. Після прем'єри композитор захопився ідеєю створення опери на сюжет поеми Пушкіна "Руслан і Людмила".

Ще в 1837 Глінка вів бесіди з Пушкіним про створення опери на сюжет "Руслана і Людмили". У 1838 році почалася робота над твором, Лібрето створювалося за планом складеним Глінкою. Від народно-героїчної опери "Іван Сусанін". Друга опера Глінки відрізняється не тільки казковим сюжетом, але й особливостями розвитку. Робота над оперою розтягнулася більш ніж на п'ять років. У листопаді 1839 року, змучений домашніми негараздами та виснажливої службою в придворної капелі, Глінка подав директору прохання про відставку; в грудні того ж року Глинка був звільнений. Тоді ж була складена музика до трагедії "Князь Холмський", "Нічний огляд" на слова Жуковського, "Я помню чудное мгновенье" і "Нічний зефір" на слова Пушкіна, "Сумніви", "Жайворонок". Складений "Вальс-фантазія" для фортепіано був оркестровим, а в 1856 перероблений у велику оркестрову п'єсу.

27 листопада 1842 - рівно через шість років з дня першої постановки "Івана Сусаніна" - відбулася прем'єра другої опери "Руслан і Людмила" в Петербурзі. Незважаючи на те, що царська сім'я залишила ложу до закінчення вистави, передові діячі культури зустріли твір із захопленням (хоча єдності думок на цей раз не було через глибоко новаторського характеру драматургії). Незабаром оперу зовсім зняли зі сцени; рідко ставилося і "Іван Сусанін".

У 1838 Глінка познайомився з Катериною Керн, дочкою героїні відомого пушкінського вірші, і присвятив їй свої натхненні твори: "Вальс-фантазію" (1839) і чудовий романс на вірші Пушкіна "Я помню чудное мгновенье" (1840).

Нові мандри (1844-1847)

У 1844 Глінка знову їде за кордон, цього разу у Францію та Іспанію. У Парижі він знайомиться з французьким композитором Гектором Берліозом. З великим успіхом пройшов у Парижі концерт з творів Глінки. 13-го травня 1845 Глінка виїхав з Парижа до Іспанії. Там він знайомився з народними іспанськими музикантами, співаками і гітаристами, використовуючи записи народних танців, Глінка в 1845 році написав концертну увертюру "Арагонська хота" повернувшись до Росії Глінка пише ще одну увертюру "Ніч в Мадриді", тоді ж була складена симфонічна фантазія "Камаринська "на тему 2-х російських пісень: весільної ліричної (" З-за гір, гір високих ") і жвавої танцювальної.

Останні роки життя Глінка жив то в Петербурзі, то у Варшаві, Парижі, Берліні. Він був повний творчих планів.

У 1848 - Глінка почав складати великі твори на тему "Ілля Муромець". Не відомо, оперу він тоді задумав або симфонію.

У 1852 композитор узявся за створення симфонії за повістю Гоголя "Тарас Бульба".

У 1855 робота над оперою "Двумужніца".

Останнє десятиліття

Зиму 1851-52 Глінка провів у Петербурзі, де зблизився з групою молодих діячів культури, а в 1855 відбулося його знайомство главою "Нової російської школи" творчо розвинув традиції, закладені Глінкою. У 1852 композитор знову поїхав на кілька місяців в Париж, з 1856 жив у Берліні.

У січні 1857 р., після концерту в Королівському палаці, де було виконано тріо з "Життя за царя", Глінка сильно захворів. Перед самою смертю Глінка продиктував В. Н. Кашпірову тему для фуги, більше того, він попросив закінчити "Записки". Він помер 3-го лютого 1857 року в Берліні і був похований на лютеранському кладовищі. У травні того ж року його прах був перевезений до Петербурга і був похований на цвинтарі Олександро-Невської лаври.

Значення творчості Глінки

"У багатьох відношеннях Глінка має в російській музиці таке ж значення, як Пушкін в російської поезії. Обидва великі таланти, обидва родоначальники нового російського художньої творчості, ... обидва створили новий російська мова одна в поезії, інший в музиці ", так писав відомий критик.

У творчості Глінки визначилися два найважливіші напрямки російської опери: народна музична драма і опера-казка; він заклав основи російського симфонізму, став першим класиком російського романсу. Всі подальші покоління російських музикантів вважали його своїм учителем, а для багатьох поштовхом до вибору музичної кар'єри стало знайомство з творами великого майстра, глибоко етичний зміст яких поєднується з досконалою формою.

Основні твори Глінки

Опери:

"Іван Сусанін" (1836)

"Руслан і Людмила" (1837-1842)

Симфонічні п'єси:

Музика до трагедії Кукольника "Князь Холмський" (1842)

Іспанська увертюра № 1 "Арагонська хота" (1845)

"Камаринська" (1848)

Іспанська увертюра № 2 "Ніч в Мадриді" (1851)

"Вальс-фантазія" (1839, 1856)

Романси та пісні:

"Венеціанська ніч" (1832), "Я тут, Інезілья" (1834), "Нічний огляд" (1836), "Сумнів" (1838), "Нічний зефір" (1838), "В крові горить вогонь бажання "(1839), весільна пісня" Дивний терем стоїть "(1839)," Попутна пісня "(1840)," Визнання "(1840)," Чую чи голос твій "(1848)," заздоровну кубок "(1848)," Пісня Маргарити "з трагедії Гете" Фауст "(1848)," Мері "(1849),"

 

 
Дитяча бібліотека ХХІ ст. це...