Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Шукаємо у нас
Сайт "Чомучка"
 
Лічильник
Користувачі : 619
Зміст : 266
Посилання : 78
Переглянути хіти змісту : 3655037
На даний момент 18 гостей на сайті
Головна Віртуальна школа Історично-технологічна довідка про виникнення шпаківні.

Історично-технологічна довідка про виникнення шпаківні.

Історично – технологічна  довідка про виникнення шпаківні.

 

 

Письмова згадка про шпаківнях мається в «Книзі для мисливців» 1774 Василя Левшина: «А в Криму, Малоросії і в багатьох місцях Росії водяться шпаки по дворах під стріхами, інші господарі роблять для них з берести навмисне згортки, де їм гніздо вити. Такі дворові шпаки приємним свистом звеселяють слух людський ».
По-видимому, перші масові спроби людини спорудити і надати птахам житло були зроблені набагато раніше, швидше за все в минулому тисячолітті в Індії. Індуси здавна гуманно ставляться до всіх тварин. Індійському Скворцов майне і зараз розвішують для гнізд сухі пляшкові гарбузи. Тепер майн можна зустріти і в Москві - їх ненавмисно акліматизували тут любителі птахів, а пляшкову гарбуз - лагінарію - ще не так давно розводили в деяких степових лісгоспах спеціально для використання в якості будиночків для птахів у лісопосадках.

У Європі незалежно від індусів першими навчилися залучати шпаків мешканці Нідерландів. Підтвердження цьому - деякі полотна фламандського живопису, на яких, починаючи з 1500 року, зображені і шпаківні, і птахи біля них.
Є й письмові підтвердження. Професор Г. П. Дементьєв знайшов у старовинному трактаті «Про птахів Оліни», надрукованому в Римі в 1622 році, зображення шпака і глиняної шпаківні поруч. Фламандські шпаківні були з обпаленої глини, у формі глечика, плоского з одного боку. На цій плоскій стінці було велика, щоб рука проходила, отвір. З іншого боку - льоток. Шпаківня вішали на будовах на цвях, плоскою стороною до стіни. Великий отвір було, звичайно, не для цвяха. Шпаківні, виявляється, розвішувалися зовсім не для охорони шпаків, а навпаки, для використання в їжу пташенят, як тільки вони підростали.

Ще раніше новгородці, заселили північні землі до самого Білого моря, залучали в довбані колодах качок-гоголів. У природі вони гніздяться в дуплах. Розставляли дуплянки по берегах річок, а коли закінчувалася кладка яєць, об'їжджали на човні дуплянки і збирали яйця. Другу кладку вже не чіпали. І зараз в Дарвінському заповіднику на Рибінському водосховищі гоголі охоче поселяються у великих, з дощок, «шпаківнях». Звичайно, ніхто у них кладок не відбирає. І в Москві гоголі гніздяться на деяких ставках ВДНГ і Зоопарку. Відродити для них старий звичай - розвішувати дуплянки - було б дуже просто. Тоді стало б можливо розведення в столиці цих маленьких красивих качок нирків.
Ну а власне шпаківня - дерев'яний пташиний будиночок з дощок - вперше з'явився теж на Русі. У старовину шпаківні бували справжніми витворами мистецтва. На відрізку колоди з порожниною в центрі вирізали постаті людей, розфарбовували їх. З дощок споруджували подобу Теремка з двосхилим дахом, балконом, прикрашеним різьбленням. Птахам це було не потрібно, зате людям приємно. Цікаві старовинні шпаківні зберігаються в колекціях Історичного музею в Москві і Музею іграшки в Загорську. Вже сама трудомісткість виготовлення говорила про те, з якою любов'ю люди ставилися до цієї справи і мешканцям будиночків - шпакам.

Професор Г. П. Дементьєв писав, що «судячи з усього, саме у сільського населення Росії вперше виникла думка про охорону птахів з етичних і естетичних міркувань».
У наш час цей славний російський звичай не тільки не забутий, але поширився і на міста. У районах московських новобудов безліч шпаківень на деревах, а де їх немає - на балконах. Це новосели «на щастя» запрошують шпаків оселитися поруч.
Німецький учений Хенніке у великому «Повчанні по залученню птахів» 1912 року видання приписує «винахід» шпаківні німецькому ж зоологові Г. Ч. Глогер. Доречно з цього приводу навести кілька рядків із протоколу засідання Комітету з акліматизації тварин від 14 лютого 1857 року в Росії. Вчений секретар комітету А. П. Богданов вислав з Берліна "шість штучних гнізд, придуманих знаменитим Г. Ч. Глогер ». Що ж це за штучні гнізда були винайдені? У «Звіті про дії» того ж Комітету говориться: «Він (Глогер) придумав улаштовувати  для  птахів  невеликі  будиночки.

У 1898 році вийшла книга барона Ганса фон Берлепша «Загальна захист птахів», яка була перекладена майже на всі європейські мови. У своєму маєтку «Зесбах» Берлепш випробовував моделі свердління дуплянок для птахів різних розмірів. Фабрика фірми Шейді розпочала масове виробництво цих гніздівель. Книга перевидавалася багато разів, її роль у пропаганді птахів і їх залученні була величезною.
До теперішнього часу запропоновано багато нових моделей шпаківень, синичник, галочніков, совятніков та інших пташиних гніздівель, їх винахід триває. У нашій країні найбільш поширено ящикові, зроблене з дошок, гніздо спрощеної конструкції з кришкою без нахилу, запропоноване автором у 1949 році.

Звичайні три розміри: шпаківня, синичник, малий синичник. У заповідниках Німеччини та ряду інших країн замість дошок застосовують виливки з цементу з тирсою в якості наповнювача. Вони практично вічні, добре тримають тепло і коштують недорого, на них не витрачається дефіцитна в Європі деревина. У деяких країнах працюють фабрики, що випускають гніздів'я.
Для широкого використання птахів як біологічного засобу захисту від шкідників парків, лісів, плодових садів назріла необхідність масового випуску штучних гніздівель і в нашій країні.
У кожного народу є свої улюблені птахи. На Україні, в Білорусії, Прибалтиці, наприклад, здавна шанують лелек. І у всіх куточках нашої країни - шпаків, які дуже чуйні на запрошення оселитися навіть у, здавалося б, не витіюватих  шпаківнях.
У 1920-х роках на Московській біостанції юних натуралістів в Сокольниках організатор шкільного «Дня птахів» Н. І. Дергунов вперше дослідним шляхом почав визначати вимоги до гніздових різних видів птахів. Однак ми не скоро навчилися залучати птахів певних видів, і то лише деяких. Виявилося, що не тільки розміри і форма гніздів'я важливі для птахів, вирішальними можуть бути й інші показники: внутрішня освітленість, температурний режим, колір гніздів'я.

матеріал підготували: М.Дуляницька, Н.Дяк - бібліотекарі районної бібліотеки для дітей

 

 

 

 

 
Дитяча бібліотека ХХІ ст. це...