Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Шукаємо у нас
Сайт "Чомучка"
 
Лічильник
Користувачі : 619
Зміст : 266
Посилання : 78
Переглянути хіти змісту : 3655136
На даний момент 29 гостей на сайті
Головна Віртуальна школа Володимиреччина:сьогодення.

Володимиреччина:сьогодення.

Культурна самобутність народу – це коштовнокрасу своєю унікальністю та неповторністю.

Так і кожен край у намисті української історії та культури має своє неповторне обличчя та долю, творену віками.

Рівненщина – край, що займає особливе місце на карті України, край, що впродовж віків перебував в епіцентрі європейських історичних подій, наукової та творчої діяльності, серце древньої Волині.

Подорож Рівненщиною допоможе перегорнути славні сторінки історії, сповнені дивовижною минувшиною та живою сучасністю.

Мандруючи дорогами Рівненщини, кожен в змозі відкрити для себе багату історико-культурну спадщину краю, палітру краєвидів, ознайомитися із звичаями та обрядами регіону, автентичним фольклором.

Ви доторкнетесь до глибин історії краю,його слов’янського минулого, унікальних пам’яток українського середньовіччя.

Вас вітатимуть дзвони монастирів та соборів, Ви побачите древні городища та оспівані сучасниками міста.

Наш край кличе всіх, кого цікавить чиста природа та глибока українська історія.

Б.: Володимирецький район // Рівненщина туристична. – К., 2007. – С.: 54-64.

Володимирецький район

Районний центр: Володимирець. Володимирець — селище міського типу в Україні, центр Володимирецького району Рівненської області розташоване у межиріччі Стиру й Горині, за 100 км від Рівного, з яким зв'язане автомобільним шляхом. До залізничної станції Антонівка — 18 км.

смт.Володимирець

Володимиреччина – інвестиційно привабливий район, який відзначається вигідним географічним розташуванням, розвинутою інфраструктурою транспорту і зв’язку, банківською системою, значним промисловим і будівельним потенціалом, резервами кваліфікованої робочої сили та управлінського персоналу, запасами природних сировинних ресурсів. Саме тут знаходяться два унікальних родовища високоякісних базальтів, придатних для виробництва мінеральної вати і кам’яного литва. Є значні поклади торфу, білого кварцового піску, глини, бурштину, цеолітових туфів, міді.
Привертає увагу й багатство рекреаційних ресурсів.
На території району розміщено 6 об’єктів природно-заповідного фонду. Найбільшим об’єктом є ландшафтний заказник загальнодержавного значення – Рівненський природний заповідник загальною площею 8.2 тис. га, де знаходиться Біле озеро, вода в якому з великим вмістом гліцерину. Район розташований в зоні надмірного зволоження. Основними джерелами водозабезпечення є річки Горинь, Стир та більше 10 озер і 14 рукотворних водойм.
Площа лісів становить 100,6 тис.га, що складає 51,8% до загальної площі району. В навколишніх лісах водяться дикі кабани, кози, вовки, лисиці, лосі, з птахів – тетеруки, куріпки, журавлі. З дерев переважають сосна, дуб, береза, у заболочених місцях – вільха. Ліси багаті на гриби та ягоди (чорниці, брусниці, ожина, журавлина та інші).
На території Володимирецького району нараховується 67 населених пунктів з чисельністю населення 61,1 тис. чол., у т.ч. сільського населення – 49,296 тис. чол., міського – 11,768 тис. чол., з них українців – 99,1%, росіян – 0,7%, білорусів – 0,2%. Чоловіче населення району становить 49% (30201 особа), жіноче – 51% (30877 осіб).
В районі функціонує 10 промислових підприємств і потужне державне підприємство – Володимирецьке лісове господарство. Основні види промислової продукції: пиломатеріали, столярні вироби, дошка для підлоги, камене-щебенева продукція, масло тваринне, сир твердий, продукція з незбираного молока. Найефективніше працюють: ВАТ “Володимирецький молочний завод”, ДП “Меркурій”, ВАТ “Рафалівський кар’єр”, Полицька виправна колонія № 76.

Сільське господарство
Важливе місце у Володимирецькому районі займає сільськогосподарське виробництво. В районі діє 33 підприємства агропромислового комплексу та 14 тисяч особистих підсобних господарств.
Площа сільськогосподарських угідь – 41 тис. га, з них рілля – 23 тис. га, сіножаті – 8 тис. га, пасовища – 6,3 тис. га.
Виробництво основних видів сільськогосподарської продукції: зернові, картопля, овочі, хміль, м’ясо, молоко. Найефективніше працюють СВК “Бережанка”, СВК Озерський”, СВК “Промінь” та дослідне господарство “Городецьке”.

Зовнішньоекономічна діяльність
Щороку підприємства Володимирецького району експортують продукції на загальну суму понад 8 млн грн, що становить 30% у загальному обсягу реалізації. Зовнішньоекономічну діяльність в районі здійснюють ДП “Володимирецьке лісове господарство”, ВАТ “Рафалівський кар’єр”, ТзОВ “ТНТ Вест”, ТзОВ “РАЛ”, ДП “Меркурій” та інші. Основними видами продукції, що відправляються на експорт до Словаччини, Франції, Угорщини, Нідерландів, Чехії, Болгарії, Польщі та інших країн, є пиловник хвойний, техсировина березова, фанерна сировина, дошка для підлоги, щебенева продукція та заморожені дикоростучі плоди і ягоди.

Будівництво та інвестиційна діяльність
У Володимирецькому районі будівельну діяльність здійснюють 5 будівельних організацій – КП “Володимирецький агропромбуд”, райавтодор, ШБД-2, ВАТ “Володимирецька ПМК – 173”, ТВП “Олімп”.
В економіку району вкладені прямі іноземні інвестиції в сумі 1,2 млн дол. США. Ці кошти спрямовані для реконструкції технологічних ліній по випуску фанери, багатошарового листа, латофлексу, камене-щебенової продукції.

Транспорт і зв’язок, банківська система
На території Володимирецького району знаходяться дві залізничних станції Антонівка і Рафалівка на відстані 20 км від районного центру. Відстань до обласного центру залізницею – 133 км. Через район проходить автомобільна дорога державного значення: Київ–Ковель, протяжність 32 км.
Базовими підприємствами транспортного обслуговування населення в районі визначені ВАТ “Володимирецьке АТП-15644” та ВАТ “Кузнецовське АТП-15637”, які мають відповідно 46 та 61 відправлень на добу. Середньодобове відправлення пасажирів з автостанції Володимирець становить 210 осіб та 710 – з АС Кузнецовськ.
Всі 67 населених пунктів району охоплені автобусним сполученням.
Автомобільні дороги в районі представлені територіальними, районними та сільськими дорогами. Загальна довжина автомобільних доріг в районі складає 356,3 км, у тому числі з твердим покриттям 343,2 км, або 96 відсотків. За даними філії “Володимирецький райавтодор”, на дорогах в місцях перешкод збудовано 24 мости довжиною 685 метрів.
Послуги електрозв’язку надаються у всі населені пункти району.

Торгівля та сфера послуг
У Володимирецькому районі працює 225 торгових точок різних форм власності, у тому числі 157 приватних. Громадське харчування забезпечує 121 підприємство.
У районі функціонує 2 ринки. ГП “Ринок” кооперативного підприємства ГЗВП “Меркурій”, що знаходиться у смт Володимирець, має 600 торгових місць, працює один раз на тиждень: у п’ятницю. Ринок у смт Рафалівка ТзОВ “Юлія” має 80 торгових місць, працює один раз на тиждень: у четвер. За спеціалізацією ці ринки є продовольчо-речові, тобто змішані. Близько 10% торгових місць знаходиться у критих приміщеннях, ринок у смт Володимирець має м’ясний павільйон.
Мережа підприємств різних форм власності, де надаються послуги складається із 182 одиниць.
Найбільша торгівельна мережа у смт Володимирець – 43 магазинів та у смт Рафалівка – 24 магазини.
Найбільший центр роздрібної торгівлі – ТЦ “Рікос”, що знаходиться у смт Володимирець. Торговий центр продовольчого профілю (промислові товари становлять менше 30% всіх товарів), де представлено близько 10 тис. найменувань товарів.

Мале підприємництво
Завдяки використанню потенціалу малого підприємництва у Володимирецькому районі вдалося вирішити проблему пасажирських перевезень, забезпечення потреби району в закладах торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування.
В районі функціонує 86 малих підприємств, у т.ч. створених в 2006 році – 4 одиниці, та 647 суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб. Орієнтація малого підприємництва спрямована в основному на такі галузі економіки як промисловість, торгівля, побутові послуги населенню.

Ринок праці
Протягом року в районному центрі зайнятості офіційно в середньому перебуває на обліку 3,5 тис. чол. Половину з них становлять жінки, 25% – молодь у віці до 28 років. За рік працевлаштовуються понад 1000 безробітних, у тому числі на новостворені робочі місця понад 500 чол.

Охорона здоров’я
Мережа лікувально-профілактичних закладів Володимирецького району нараховує 52 заклади:
- Володимирецька центральна районна лікарня;
- Рафалівська районна лікарня;
- Антонівська та Б.Вільська дільничні лікарні;
- В.Цепцевицька та Ст.Рафалівська лікарські амбулаторії загальної практики на засадах сімейної медицини;
- В.Телковицька сільська лікарська амбулаторія;
- Мульчицька сільська лікарська амбулаторія.
- 43 фельдшерсько-акушерських пунктів;
- районна стоматологічна поліклініка.
Міжрайонна протитуберкульозна лікарня відноситься до територіально-медичного об’єднання “Фтизіатрія”.
Ліжкова потужність ЛПЗ району – 335 ліжок, що становить 55,4 на 10 тис. населення. На базі Володимирецької ЦРЛ розгорнуто 240 ліжок, Рафалівської РЛ – 50 ліжок, Антонівської ДЛ – 25 ліжок, Б.Вільської ДЛ – 20 ліжок.
Потужність амбулаторно-поліклінічних закладів становить 1118 відвідувань в зміну. При амбулаторно-поліклінічних закладах розгорнуто 120 ліжок з денним перебуванням хворих.

Освіта
У дошкільній освіті району функціонує 18 дошкільних закладів. Загальну середню освіту надають 43 загальноосвітні навчальні заклади, в яких навчається 11,6 тис. учнів, у т.ч. у сільській місцевості 37 закладів і 9,3 тис. учнів. Працює 4 заклади нового типу та вище професійне училище № 29.
Усі загальноосвітні навчальні заклади району забезпечені сучасними комп’ютерами. ЗНЗ І-ІІІ ст. підключені до мережі Інтернет.

Культура
Володимирецький район споконвіку славився історичними і культурними традиціями, самобутніми поліськими піснями і танцями, обрядами, звичаями та фольклорними творами, що сягають у глибоку давнину.
 В районі народилися чи проживали такі відомі літератори, письменники і поети, як Віктор Мазаний,Володимир Мирний, Михайло Дубов, Петро Міхеєв, подружжя Пшеничних, Іван Кидрук,Іван Катрук, Іван Сидорчик, Галина Гордасевич. З Володимирецьким районом пов’язана діяльність класиків польської літератури Юзефа Крашевського, Ванди Василевської. У смт Рафалівка похований класик єврейської поезії Ошер Шарцман.
Збережені багатовікові традиції духовності, народного мистецтва. Особливе місце серед народних промислів району займає ткацтво, для якого характерна однокольорова гама переплетення різних геометричних фігур в орнаменті.
 Окрасою творчого життя району є 152 колективи художньої самодіяльності, з них 13 фольклорних  мають почесне звання “народний”, “зразковий”, один з яких – народний аматорський фольклорний колектив " Надвечіря" с. Хиночі – отримав його в 2005 році:
- чоловічий вокальний ансамбль “Верес” районного будинку культури;
- жіночий вокальний ансамбль “Дивоцвіт” районного будинку культури;
- ансамбль народної музики районного будинку культури;
 - дитячий зразковий фольклорний колектив “Веселики Полісся” с. Жовкині;
- фольклорний колектив с. Острівці;
- фольклорний колектив с. Суховоля;
- вокальний ансамбль “Мрія” міського будинку культури с. Рафалівка;
- театр міського будинку культури с. Рафалівка.
 До послуг населення району – 43 сільсих клуби і сільських будинків культури, 46 бібліотечних закладів, 2 дитячі музичні школи, краєзнавчий музей, що функціонує з 1969 року.
 Володимиреччина пишається своєю історією, яка представлена в експозиціях шкільних краєзнавчих музейних кімнат в с. Б.Воля, Любахи, Мульчиці, Хиночі, “народного”  історичного та краєзнавчого музею смт Володимирець та народознавчих кімнатах с. Біле, Воронки, Зелене, Половлі, Сопачів, Озерці.

Унікальним туристичним об’єктом не тільки в Україні, а й в Західній Європі є діюча вузькоколійна залізниця Антонівка–Зарічне.
Найдовша в Європі вузькоколійка Антонівка-Зарічне збудована у 1905 році, на маршруті є п’ять станцій та п’ятнадцять стаціонарних зупинок. Особливістю вузькоколійки, або “кукушки”, як лагідно називають її жителі Полісся, є наявність єдиного в Україні дерев’яного моста (через річку Стир).

 над матеріалом працювала: М.Дуляницька -бібліотекар районної бібліотеки для дітей

 
Дитяча бібліотека ХХІ ст. це...