Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Шукаємо у нас
Сайт "Чомучка"
 
Лічильник
Користувачі : 619
Зміст : 266
Посилання : 78
Переглянути хіти змісту : 3655068
На даний момент 26 гостей на сайті
Головна МетодКЛАС Старорафалівська публічно-шкільна бібліотека Інтелектуальний конкурс: «Відкрий для себе Україну»

Старорафалівська публічно-шкільна бібліотека Інтелектуальний конкурс: «Відкрий для себе Україну»

 

Наш конкурс ми розпочнемо словами Олександра Олеся

«Живи,Україно,живи для краси,

Для сили,для правди, для волі…»

нехай ці слова стануть епіграфом нашої зустрічі, а слова великого І.Франка «Нам пора для України жить !» – девізом нашого конкурсу. (Пісня і слова)

Україна має свою багатовікову історію, своєрідну культуру, літературу. Нам є чим пишатися, що цінувати, вивчати; про що розповісти іншим.

Конкурс складається з 4 турів:

І. Відкрий для себе Україну.

ІІ. Сім днів України.

ІІІ. Славетні українці.

IV. Забавлянки бабусі Мар’янки.

 

І тур.

Відкрий для себе Україну.

1.     В кінці XII ст. держаний осередок Давньої Русі переноситься на Захід. Такий осередок почав будувати один з нащадків Володимира Мономаха. Це був важкий час, бо монголо-татарські війська не раз спустошували землі, але князь часто здобував перемоги над ордами ворогів. У Європі він був одним із найвидатніших правителів на той час. Мудрий та далекоглядний, він уміло впроваджував політику вдалого співіснування з сусідами: татарами та католицьким Заходом.

Назвіть цього князя. Яка яскрава подія пов’язана з його іменем, що відбулася у 1253 р.

У народну пам'ять він увійшов не тільки хоробрим воїном і оборонцем рідної землі, а й справжнім будівничим. Він любив засновувати і споруджувати міста. Одне з них і сьогодні одне з найяскравіших міст Європи і має значення культурного і освітнього центру на західній Україні.

Чому на нього кажуть не просто князь Данило Галицький, а король Данило?

2.     З його іменем пов’язана найгероїчніша доба в літописі Запорізької Січі. Упродовж 20 років він не покладав ратної зброї, проявляючи надзвичайний військовий хист завзято відстоюючи козацьку волю, давні запорізькі звичаї і цілковите самоврядування України. Цього славного лицаря 15 разів обирали кошовим отаманом чого споконвіку не бувало на Запоріжжі. Розповідають, що саме він диктував листа турецькому султану Магомету IV на славнозвісній картині Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Назвіть ім’я цього славетного лицаря Запорізької Січі.

(Іван Сірко – кошовий отаман)

3. Шевченко мав звання академіка Петербурзької академії мистецтв.

А з якої спеціальності?

(По гравіруванню на міді)

4.     Видатна українська співачка Соломія Крушельницька в 1897 р. гастролювала Південною Америкою. Її тріумф продовжувався п’ять місяців. Гастролі закінчилися великим бенефісом в столиці Чілі. Чілійці влаштували незрівняній Соломії небувалі овації та віддали шану у відповідності з національною традицією.

Що це за традиція?

(Чілійці випустили в театр білих голубів)

5.     Переможцем половців називали літописці цього князя. Він знищив половців так, що вони від тоді служили вже руським князям. Не дозволяв щоб свої князі сварилися або билися між собою. Щоб злучити всі українські сили проти ворогів він скликав два рази всіх князів на з’їзд. На тих з’їздах князі присягали на Євангеліє і цілували хрест, що будуть жити в згоді між собою, а це дуже зміцнило державу. За нього Київ пережив період піднесення: збудовано нові храми, наповнилась державна скарбниця. Слава про нього йшла по всіх краях. Грецький цісар Константин прислав йому дорогі дарунки, між яким був золотий вінець з хрестом зверху, який зберігся до наших днів. Це була велика честь для Київської Русі. Він був онуком Ярослава Мудрого.

Назвіть цього князя.

(Володимир Мономах. А золотий вінець з хрестом зверху називався «шапкою Мономаха»).

6.     Бойове мистецтво запорозьких козаків, судячи з тверджень сучасників, було одне з найкращих в світі і нічим не поступалось відомим єдиноборством сходу. Але і це приховували від нас, намагаючись применшити славу війська запорізького. Основу всіх єдиноборств становила відмінна фізична, технічна і психічна підготовка. Одна з найвідоміших сьогодні систем козацького двобою включала в себе 14 «фігур». І вони були такі складні, що їх вчили виконувати на столі, посеред напоїв і страв, не зрушивши жодної чарчини, тарілки, карафки. Ось такий окомір, вестибулярний апарат, фізичну силу повинні були мати справжні козаки.

Як називалась ця система єдиноборства?

(Бойовий «гопак»).

7.     У Т.Шевченка було три таланти. Перші два всім відомі: поет і художник.

А який був його третій талант?

(Співак, який володів прекрасним голосом).

8.     Який музичний твір був першою українською національною оперою?

(«Запорожець за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського, написаний в 1863 році).

9.     Цей князь на противагу батькові та дідові, не любив воювати. Він прагнув більше сидіти в Києві й клопотатися мирними справами, він славився великою любов’ю до книг, до науки, культури. За його правління культура Русі, прилучена до досягнень християнської цивілізації розкрилася в усій повноті і багатстві, а Київ став одним із найкультурніших і найкрасивіших міст Європи. За часів його князювання численні церкви, монастирі стали осередками науки, культури, освіти. Загострення стосунків із могутньою Візантією, яка прагнула не лише церковно-культурної, а й політичної гегемонії в усьому східному християнському світі, змусило його приділяти більше уваги державам Центральної та Західної Європи. Він внук княгині Ольги.

Назвіть цього князя.

(Ярослав Мудрий)

10.     У багатьох людей і народів Запорізька Січ асоціювалася із школою лицарства, мужності і відваги. Право називатися запорозьким козаком вважалося найпочеснішою відзнакою не тільки серед українців. Запорожці прославилися своєю мужністю і військової майстерністю, тому вищі російські офіцери вважали за честь записатися до війська запорозького і одержати атестат на звання "курінного товариша”.

Кому з відомих російських полководців був виданий атестат про включення його в реєстри запорозького війська?

(М.Кутузову)

11.     Яким псевдонімом підписував свої прозові твори Т. Шевченко.

(Дармограй)

12.     У 1893 р. в український театр, який виступав у Одесі, прийшов уже прославлений в той час композитор П.І. Чайковський з величезним букетом. На стрічці був надпис: "Безсмертній від смертного”.

У 1922 р. у зв’язку з 40-річчям сценічної діяльності ця акторка першою на Україні була удостоєна звання народної артистки республіки.

Назвіть її.

(Марія Заньковецька)

 

ІІ тур.

Сім див України

За кожну правильну відповідь – 2 бали.

Другий тур розпочинаємо танцем "Писанкова Коломия”

Почнемо з питання, яке допоможе визначити порядок участі команд у цьому турі. Скільки приблизно писанок зберігається у музеї "Писанка”?

1. Одне із див України є і в нашому місті. Це єдиний у світі музей писанки. Коли вперше було відкрито музей писанки в Коломиї і де?

(1987 р. Церква Святого Благовіщення).

Коли було збудовано нинішнє приміщення музею писанки?  (         )

2. Одне із див України – Софія Київська. Нині це всесвітньовідомий музей. В усій Європі жодна споруда XI ст. не могла зрівнятися з київським собором. Вінчають собор 13 куполів.

Що символізують собою ці 13 куполів?

(Вони символізують Христа і його 12 апостолів).

Кому присвячена назва собору?

(Присвячений Мудрості Господній).

3. В Україні є декілька парків, які є пам’ятками садово-паркового мистецтва. Але тільки в одному з них є Єлисейські поля, англійський парк з колекцією рослин, завезених з багатьох країн світу, кавказька гірка немов переносить нас у сонячну Грузію.

Назвіть цей парк-шедевр.

("Софіївка” м. Умань).

4. Ватикан у Римі, Мекка у країнах ісламу – це найсвятіші місця, духовно найважливіші місця. А яке таке найсвятіше місце в Києві?

(Києво-Печерська лавра).

5. Києво-Могилянська академія – один з найстаріших учбових закладів Східної Європи. В її назву винесено ім’я Могили, цим відзначалися його великі заслуги в організації самого навчального закладу і всієї наукової діяльності.

(З іменем якої славної українки-меценатки пов’язано заснування Києво-Могилянської академії).

6. Дивом є і сама унікальна природа України, недарма на наші землі в усі віки зазіхали вороги.

Природно-заповідний фонд України займає 2% площі, налічує 5400 територій та об’єктів.

У якому заповіднику знаходиться долина Нарцисів?

(Карпатський заповідник 1958. Він складається з трьох заповідних масивів: Тячівського, Рахівського, Хустського районів Закарпатської області).

Де ще у Європі ростуть дикі нарциси?

(У Швейцарських Альпах).

7. На мальовничих схилах Дніпра розкинувся рідкісний за красою, унікальний за художньою цінністю ансамбль споруд Києво-Печерської лаври. Упродовж віків з середини XI ст., зводився ансамбль Лаври і до кінця XVIII ст. остаточно було сформовано архітектурний ансамбль Лаври, що зберігся без суттєвих змін до нашого часу. У печерах Лаври знаходиться найбільша кількість похованих святих у світі – 120. Площа заповідника складає 28 гектарів. Скільки історичних споруд нараховується на території заповідника?

(Близько 100. 40 з яких – унікальні пам’ятки архітектури XI-XVIII ст.)

ІІІ тур.

Славетні українці

1. Ім’я цього астронома винахідника золотом написане у США, в Аламагордо, в залі космічного музею НАСА. Ним названо у світовій науці й трасу по якій перша людина висадилася на Місяці, і крате на зворотному його боці.

Людина, яка здійснила відкриття, світового значення, головну справу свого життя мусила робити потай, ховаючись під чужим ім’ям.

Назвіть ім’я цього вченого?

(Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей)).

(1897-1952).

2. Так писали європейські газети про одну видатну жінку з України: " У перші десятиріччя ХХ століття на оперних сценах світу, царювали чотири особи чоловічої статі. І тільки одна жінка спромоглася досягнути їх висот і стати поруч із ними. Нею була ...?

(Соломія Крушельницька).

3. На початку ХХ ст. ім’я цього письменника набуває широкої популярності в Європі. "Академія в одній особі” – називали його сучасники. Його перу належить понад 5 тисяч творів у різних галузях літератури і науки, які вміщені у 50 томах, хоча науковці оцінюють у 130 томів.

Небагато можна назвати в історії людства постатей, рівних йому за рівнобічністю таланту.

Назвіть його прізвище.

(І.Я. Франко).

4. Він заклав основи професійної мистецької освіти в Україні, відкривши в Києві у 1904 р. свою музично-драматичну школу, де був відкритий перший на теренах Російської імперії клас гри на народних інструментах – клас бандури.

Але найвищою нагородою йому є не просто тільки данина пам’яті та шана нащадків, а те, що йому судилося стати автором "Молитви за Україну” ,яка у 1992 р. затверджена офіційним гімном української православної церкви (КП) і стала наприкінці ХХ ст. другим державним гімном незалежної України.

Назвіть його?

(Микола Лисенко).

5. Вона була не лише гарною дружиною, а й першою жінкою Сходу і Європи. Тільки для неї одної було збудовано величезний мавзолей, як самому Султану. Їх, султанів, було 36, але жодна з безлічі султанських жінок за всю тисячолітню історію імперії не було похована так пишно, як ця жінка – українка.

Назвіть її.

(Роксолана).

6. Цей український письменник виявив неабиякі здібності до військової справи, хоча вона не стала справою його життя. У роки війни 1812 р. він за дорученням генерал-губернатора Ростовського успішно і в короткий час сформував полк українського козачого війська.

(І. Котляревський)

7. Ось що дивне у його біографії: насправді він був молдаванином, спадкоємцем тамтешнього престолу ,але тереном своєї діяльності вибрав Україну.

"Головна справа його життя – писав про нього І. Франко, – заснування Києво-Могилянського колегіуму, який повинен був стати забралом православ’я та української національності”.

(Петро Могила).

IV тур

Забавлянки бабусі Мар’янки.

Червоний ящик.

У червоному ящику лежать три "яблука”. Перше "яблуко” було завезено до Росії у XVII ст. із Голландії за наказом Петра І, а в Голландію потрапило з Америки. Його називали "земляне” або "чортове яблуко”. Друге яблуко було завезене з Південної Америки. Французи та італійці називали його "яблуком кохання”, "золотим яблуком”.

Перша згадка про це "яблуко” в Росії датована 1718 роком. У цей час його вирощували тільки в приватному ботанічному саду.

Третє "яблуко” – китайське, батьківщина його – Південно-Східна Азія. Воно так і називається "китайське яблуко”.

Назвіть яблука, що лежать у червоному ящику.

(1.  картопля, 2 – помідор, 3 – апельсин).

 

 

Підведення підсумків та нагородження переможців.

 

 
Дитяча бібліотека ХХІ ст. це...